UREDBA O USLOVIMA, KRITERIJUMIMA I POSTUPKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA DODELU SREDSTAVA ZA PODSTICANJE RAZVOJA SOCIJALNOG PREDUZETNIŠTVA("Sl. glasnik RS", br. 18/2024) |
Ovom uredbom propisuju se uslovi, kriterijumi i postupak za ostvarivanje prava na dodelu sredstava za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva koja se obezbeđuju iz sredstava budžeta Republike Srbije i iz sredstava utvrđenih budžetom autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave (u daljem tekstu: sredstva budžeta).
Sredstvima budžeta obezbeđuje se aktivna podrška subjektima socijalnog preduzetništva.
Korisnik sredstava budžeta u čijem budžetu su obezbeđena sredstva (u daljem tekstu: nadležni organ i organizacija) za pružanje aktivne podrške subjektima socijalnog preduzetništva, podstiče projekte koje realizuju subjekti socijalnog preduzetništva, čiji je cilj stvaranje novih i inovativnih mogućnosti za dobrobit društva, rešavanje društvenih problema, pojedinaca ili društveno osetljivih grupa, sprečavanje nastajanja socijalne isključenosti i otklanjanje posledica, jačanje saradnje lokalne samouprave i nevladinog sektora, kao i ostvarenje drugih identifikovanih opštih interesa unutar lokalne zajednice i na pokrajinskom i republičkom nivou.
Sredstva budžeta, kao i sredstva za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva, koja se obezbeđuju iz poklona, donacija i drugih izvora, ako davalac sredstava ne odluči o drukčijem rasporedu, dodeljuju se u skladu sa uslovima, kriterijumima i postupkom za dodelu sredstava utvrđenim ovom uredbom i raspoloživim sredstvima, u skladu sa propisima o dodeli pomoći male vrednosti (de minimis pomoć).
Izbor projekata koji će se finansirati sredstvima budžeta vrši se primenom sledećih kriterijuma:
1) reference projekta: oblast/i u kojoj se realizuje, dužina trajanja, broj korisnika i njegova održivost;
2) ciljevi koji se postižu: zadovoljavanje opšteg interesa, ostvarenje društvene uloge socijalnog preduzetništva, uticaj na ostvarenje socijalne, radne, kulturne, ekonomske i druge integracije pripadnika društveno osetljivih grupa, uticaj na rešavanje identifikovanih problema na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou, stepen unapređenja stanja u oblasti u kojoj se projekat sprovodi;
3) sufinansiranje projekta iz drugih izvora, u slučaju nedostajućeg dela sredstava za finansiranje projekta;
4) zakonitost i efikasnost korišćenja sredstava i održivost ranijih projekata: ako su ranije korišćena sredstva budžeta, da li su ispunjene ugovorne obaveze.
Bliža merila za izbor projekta primenom kriterijuma iz stava 1. ovog člana, kao i dopunske kriterijume koji su specifični za određenu oblast utvrđuje javnim konkursom nadležni organ, odnosno organizacija.
Sredstva budžeta mogu biti dodeljena preduzetniku ili pravnom licu koje je steklo status subjekta socijalnog preduzetništva (u daljem tekstu: korisnik sredstava), bez obzira na registrovanu pretežnu, odnosno privrednu ili drugu delatnost koju obavlja.
Korisnik sredstava iz stava 1. ovog člana mora da ispuni sledeće uslove:
1) da ima sedište na teritoriji Republike Srbije;
2) da je registrovan kao subjekat socijalnog preduzetništva u nadležnom registru, a da posluje kao aktivan preduzetnik ili pravno lice najmanje godinu dana;
3) da protiv njega nije pokrenut prethodni stečajni postupak, reorganizacija, stečaj ili likvidacija, u skladu sa propisima kojima se uređuju stečaj i likvidacija;
4) da mu u tekućoj i prethodne dve fiskalne godine nisu dodeljena sredstva za iste namene iz budžeta Republike Srbije, budžeta autonomne pokrajine, odnosno budžeta jedinice lokalne samouprave, osim u slučaju sufinansiranja istih projekata i/ili aktivnosti koje su usmerene za razvoj, odnosno unapređenje poslovanja subjekta socijalnog preduzetništva, koje taj subjekt dokazuje;
5) da mu računi nisu u blokadi radi izvršenja prinudne naplate.
Dodela sredstava za podsticanje projekta vrši se na osnovu javnog konkursa koji raspisuje nadležni organ, odnosno organizacija i oglašava na zvaničnoj internet stranici tog organa i organizacije.
Konkurs sadrži, naročito, podatke o: jednoj ili više oblasti od opšteg interesa, mogućem učesniku konkursa, roku za podnošenje prijava, obimu i nameni sredstava koja se dodeljuju, rasponu sredstava koji može biti dodeljen podnosiocu zahteva, pregledu konkursne dokumentacije koju je potrebno dostaviti uz popunjen obrazac predloga projekta, trajanju projekta, bližim merilima i dopunskim kriterijumima čijom primenom se vrši vrednovanje prijavljenih projekata, sa jasnim sistemom za vrednovanje svakog pojedinačnog kriterijuma, načinu podnošenja prijave, a može da sadrži i druge podatke od značaja za sprovođenje konkursa.
Konkursom se kao uslov ne može postavljati registracija konkretne pretežne, odnosno privredne ili druge delatnosti u odgovarajućem statusnom registru, već isključivo odgovarajuće iskustvo u obavljanju konkretne delatnosti, od značaja za politiku podsticaja.
Subjekat socijalnog preduzetništva - učesnik konkursa podnosi prijavu nadležnom organu, odnosno organizaciji.
Prijava se podnosi u roku koji ne može biti kraći od 15 dana od dana objavljivanja konkursa.
Za sprovođenje konkursa nadležni organ, odnosno organizacija obrazuje konkursnu komisiju (u daljem tekstu: komisija) i svojim aktom bliže uređuje sastav, broj članova, kao i druga pitanja od značaja za rad komisije.
Članovi komisije dužni su da potpišu izjavu da nemaju privatni interes u vezi sa radom i odlučivanjem komisije, odnosno sprovođenjem konkursa (Izjava o nepostojanju sukoba interesa).
Imenovano lice ne može preduzimati radnje u svojstvu člana komisije pre nego što potpiše Izjavu iz stava 2. ovog člana.
Komisija utvrđuje preliminarnu listu vrednovanja i rangiranja prijavljenih projekata u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana isteka roka za podnošenje prijave.
Odluku o odobravanju sredstava u skladu sa ovom uredbom, donosi ovlašćeno lice nadležnog organa, odnosno organizacije u roku od 10 dana od dana utvrđivanja preliminarne liste iz stava 1. ovog člana, na predlog komisije.
Lista i odluka iz stava 2. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici nadležnog organa, odnosno organizacije i na portalu e-Uprava.
Učesnici konkursa imaju pravo uvida u podnete prijave i priloženu dokumentaciju u roku od tri radna dana od dana objavljivanja liste i odluke iz stava 3. ovog člana.
Protiv odluke iz stava 2. ovog člana može se pokrenuti upravni spor.
Sredstva koja se, u skladu sa ovom uredbom, odobre za realizaciju projekta jesu namenska sredstva i mogu da se koriste isključivo za realizaciju projekta i u skladu sa ugovorom koji se zaključuje između nadležnog organa, odnosno organizacije i korisnika sredstava.
Ugovorom se uređuju međusobna prava, obaveze i odgovornosti ugovornih strana, a naročito: utvrđen predmet projekta, rok u kome se projekat realizuje, konkretne obaveze ugovornih strana, iznos sredstava i način obezbeđenja i prenosa sredstava, instrumenti obezbeđenja za slučaj nenamenskog trošenja sredstava obezbeđenih za realizaciju projekta, odnosno za slučaj neizvršenja ugovorne obaveze - predmeta projekta i povraćaj neutrošenih sredstava i dr.
Nadležni organ, odnosno organizacija prati realizaciju projekta za koji su odobrena sredstva u skladu sa ovom uredbom.
Praćenje realizacije projekta obuhvata:
1) obavezu korisnika sredstava da obaveštava i dostavlja izveštaje nadležni organ, odnosno organizaciju o realizaciji projekta, u skladu sa ugovorom;
2) najavljene monitoring posete predstavnika nadležnog organa, odnosno organizacije;
3) obavezu korisnika sredstava da, na pisani zahtev, omogući predstavnicima nadležnog organa, odnosno organizacije da izvrše uvid u relevantnu dokumentaciju nastalu u toku realizacije projekta;
4) druge aktivnosti predviđene ugovorom.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".