Od početka pandemije, poslodavci su pozvani da u skladu sa Uredbom o organizovanju rada poslodavaca za vreme vanrednog stanja ("Sl. glasnik RS", br. 31/2020 - dalje: Uredba) zaposlenima, obezbede rad od kuće, ako za to postoji mogućnost na svim radnim mestima na kojima je moguće organizovati takav rad i u tom slučaju zaposleni ima pravo na zaradu, odnosno platu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu.
Obaveza poslodavca je da u slučaju kada nije moguće organizovati rad od kuće, organizuje rad u smenama, kako bi što manji broj zaposlenih i svih drugih radno angažovanih lica rad obavljao istovremeno u jednoj prostoriji, omogući održavanje svih poslovnih sastanaka elektronskim, odnosno drugim odgovarajućim putem (video link, video poziv i dr.) i odloži službena putovanja u zemlji i inostranstvu, u skladu sa odlukom nadležnog organa o zabrani, odnosno privremenom ograničenju ulaska i kretanja.
Međutim, ni Uredba ni ostali akti nadležnih državnih organa doneti tokom pandemije ne uređuju pitanje komunikacije između poslodavca i zaposlenih u ovim okolnostima, a kako je obaveza poslodavca da rad organizuje na daljinu i poslovne sastanke održava elektronskim putem ili na drugi sličan način, mišljenja smo da bi i komunikacija elektronskim putem i samim tim upotreba elektronske table u konkretnom slučaju imala svoj legitiman i opravdan cilj.
Opšti akti poslodavca u smislu Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje) su pravilnik o radu i kolektivni ugovor
U redovnim okolnostima se na oglasnoj tabli poslodavca, koja je fizički dostupna svim zaposlenima, objavljuju pre svega opšti akti - pravilnik o radu odnosno kolektivni ugovor (kod poslodavca koji ima sindikat), izmene i dopune istih, a analogno tome i drugi akti poslodavca kao što su pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta i izmene i dopune istog, rešenje o korišćenju kolektivnog godišnjeg odmora, ili odluka o rasporedu, promeni rasporeda, preraspodeli radnog vremena ili prekovremenom radu, potom interni akti poslodavca kao što su primera radi pravilnik o radnoj disciplini, pravilnik o radnom učinku, pravilnik o unutrašnjem uzbunjivanju, pravilnik o bezbednosti i zdravlju na radu i svi drugi pravilnici kojima se uređuju prava i obaveze zaposlenih sa bilo kog aspekta i svaka dopuna i izmena istih, potom kod utvrđivanja tehnološkim viškom - odluka o ukidanju poslova, smanjenju broja izvršilaca ili organizacionim promenama, a kod postupka donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu ili upozorenja ukoliko je dostava neuspela (na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog), po proteku roka od osam dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli smatraju se dostavljenim u smislu odredbe člana 185. Zakona o radu.
Isto se odnosi i na bilo koje drugo rešenje kojim poslodavac odlučuje o pravu ili obavezi pojedinačnog zaposlenog u smislu odredbe člana 193. Zakona o radu (zaposlenom se u pisanom obliku dostavlja rešenje o ostvarivanju prava, obaveza i odgovornosti, sa obrazloženjem i poukom o pravnom leku, osim u slučaju iz odredbe člana 172. ovog zakona - dostavljanje ponude i aneksa, pa se odredbe člana 185. st. 2 - 4. odnose i na postupak dostavljanja ovih rešenja).
Međutim, tokom pandemije, odnosno, vanrednog stanja kada se generalno odstupa od Ustavom zajemčenih ljudskih i manjinskih prava i nalaže poslodavcu da zbog ograničenosti kretanja zaposlenih, karantina i samoizolacija, i oglasna tabla u sedištu poslodavca i njegovim poslovnim prostorijama i organizacionim jedinicama gubi na značaju jer se zaposleni fizički i ne nalaze više tu, već rad obavljaju van prostorija - na daljinu i od kuće.
S druge strane, elektronska oglasna tabla se nudi kao relevantno rešenje.
Elektronska oglasna tabla je već odavno zaživela u ministarstvima, sudovima i drugim organima državne uprave, a u ovakvim okolnostima njen značaj dolazi do izražaja i u privrednom sektoru.
Stoga elektronska oglasna tabla za vreme vanrednog stanja nesporno zamenjuje dosadašnje fizičke oglasne table, preko koje će zaposlenima biti dostupna sva pismena relevantna za njihova prava i obaveze, a koja im nisu mogla biti lično uručena.
Program za elektronsko kancelarijsko poslovanje - Kancelarko pruža vam mogućnost, između ostalih brojnih funkcija, da vodite elektronsku oglasnu tablu, posredstvom koje ostvarujete zakonsku obavezu obaveštavanja zaposlenih.
Kroz elektronsku oglasnu tablu lako obaveštavate zaposlene o internim pravnim aktima, uz digitalni dokaz da je zaposleni pročitao tj. da je upoznat sa dokumentom koji je objavljen na tabli.
Saznajte više o Kancelarku
Imajući u vidu da poslodavac čiji zaposleni rade od kuće i nema drugu mogućnost da obaveštava i informiše zaposlene, na ovaj način zaposlenima mogu na jednom mestu, u elektronskom formatu, biti dostupni svi podaci koji se odnose na dostavu putem oglasne table.
U tom smislu se zaposlenima omogućava da na jedinstvenom mestu dobiju sve potrebne informacije i obaveštenja koja se odnose na njihova prava i obaveze na radu i po osnovu rada.