KRIVIČNI ZAKONIK: Inicijativa da mlađi punoletnici koji su izvršili najteža krivična dela ne budu privilegovani kada su propisane kazne u pitanju. Umesto sadašnjih 20 godina zatvora, kao maksimalna kazna izricao bi im se doživotni zatvor
Nakon što je Uroš Blažić, okrivljen za ubistvo devetoro i ranjavanje 12 mladih u selima Dubona i Malo Orašje, kao mlađi punoletnik, prvostepeno osuđen na maksimalnih 20 godina zatvora, roditelji stradalih i povređenih sa svojim punomoćnicima razmišljaju o pokretanju peticije za izmenu Krivičnog zakonika("Sl. glasnik RS", br. 85/2005, 88/2005 - ispr., 107/2005 - ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014, 94/2016, 35/2019 i 94/2024). Cilj im je, kako kažu, da mlađi punoletnici (mladi od 18 do 21 godinu) koji su izvršili najteža krivična dela ne budu privilegovani kada su propisane kazne u pitanju. To znači da bi im se, umesto sadašnjih 20 godina zatvora, kao maksimalna kazna izricao doživotni zatvor.
Ovakvo rešenje, prema rečima Stefana Stefanovića, jednog od punomoćnika porodica ubijenih i ranjenih u Duboni i Malom Orašju, već postoji u nekim evropskim zemljama.
– U tom smislu, nama bi bilo olakšano usvajanje izmena. Porodice oštećenih i njihovi punomoćnici razmišljaju o pokretanju peticije i pregovori u vezi sa tim su u toku. Međutim, smatramo da bi bilo bolje da država, odnosno izvršna i zakonodavna vlast inicira ovakve izmene s obzirom na ingerencije koje imaju. Verujem da bi ukidanje odredbe po kojom se mlađim punoletnicima ne može izreći kazna doživotnog zatvora mnoge od njih odvratila od izvršenja najtežih dela – kaže Stefanović.
Da zakon treba da se menja saglasan je i advokat Nebojša Perović, takođe jedan od punomoćnika porodica oštećenih. On smatra, kako kaže, da zakon treba da prati život i služi ljudima.
– Zakon predstavlja skup određenih pravila kojima se svima u društvenoj zajednici, koja je organizovana kao država, omogućava neometano odvijanje života. Sa druge strane, zakoni, a naročito krivično zakonodavstvo, služe da otklone iz društva ono što je štetno i loše, što je nedozvoljeno i što izaziva bol, patnju ili što nekome može da oduzme život. Takođe, zakon služi da sudovi u svoje ruke preuzmu pravdu i osvetu, da svima stave do znanja da ne mogu i ne smeju da vrše zločine. Krivično zakonodavstvo mora da se menja jer smo svedoci da u poslednjih 15 godina sve veći broja krivičnih dela izvršavaju lica koja nisu krivično odgovorna ili ona koja su krivično odgovorna, ali su maloletna ili su mlađi punoletnici, prema kojima se primenjuju blaže kaznene odredbe – smatra advokat Perović.
Na pitanje koja bi po njemu kazna bila adekvatna za Uroša Blažića s obzirom na razmeru i posledice krivičnog dela koje je izvršio, Perović kaže da je to izuzetno teško reći.
– Da li bi pravda bila zadovoljena da je okrivljenom izrečena kazna doživotnog zatvora?
U ovom krivičnom predmetu, ali i u svim drugima koji su u toku, i ukoliko dođe do zakonskih izmena, one ne mogu na njih da se primenjuju. U konkretnom predmetu je tako kako je. Konkretno, što se tiče događaja u Duboni i Malom Orašju i zločina u OŠ “Vladislav Ribnikar” izuzetno je teško reći šta je pravično, ali ako bi zakon propisivao mogućnost izricanja doživotnog zatvora i za mlađe punoletnike, to bi, možda, bilo nešto što je najpravičnije – kaže sagovornik.
Advokat Perović stanovišta je da bi zakonske izmene po kojima bi se mlađim punoletnicima koji počine najteža krivična sudilo kao i odraslima, drastično smanjio broj mladih izvršilaca krivičnog dela. Čak, navodi, smatra da su pomenute zakonske izmene jednake pitanju poput onog da li nam treba Krivični zakonik.
Sagovornik podseća da su u poslednjih nekoliko godina mlađi punoletnici, ali i krivično neodgovorni (deca mlađa od 14 godina) bili izvršioci teških krivičnih dela širom Srbije.
– Ne zaboravimo da su se u našem društvu i ranije dešavali slučajevi kada su maloletna deca ubijala svoje roditelje, kada su trinaestogodišnji dečaci zapalili prosjaka, kada je osamnaestogodišnjak nasmrt pretukao sedamnaestogodišnjaka. Moram da kažem da sam za brisanje starosne granice kada je u pitanju krivično sankcionisanje izvršilaca krivičnih dela imajući u vidu slučaj iz Amerike kada je sedmogodišnjak ubio i oca i majku. Naglasio bih i da sam stava da rešenja protiv nasilja u porodici i prevelika zaštita dece od vaspitnih batina dovodi do stvaranja psihopata. Mi kao društvo moramo da razlikujemo pravo nasilje u smislu iživljavanja i vaspitne batine. Prevelika priča o pravima dece, bez jednake priče o njihovim obavezama, dovodi do stvaranja pojedinaca koji vrše nasilje. Bespredmetno je razgovarati o zakonskim izmenama ukoliko se u škole ne vrati vaspitanje, a društvo se ne okrene starim i pravilnim vrednostima očuvanja porodice – navodi Perović.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Izvor: Vebsajt Politika, Miroslava Derikonjić, 14.12.2024.
Naslov: Redakcija